۸۸۷۰۰۲۱۵ info@payasan.com
Select Page

من به عنوان یک فریلنسر چندین مشتری را مستقیماً از طریق شبکه های اجتماعی به ویژه اینستاگرام و توییتر پیدا  کرده ام. از طریق فیس بوک هم اقدام کرده ام ، اما از آنجایی که من 13 سال در فیس بوک هستم و تقریباً به طور کامل برای کارهای شخصی از آن استفاده می کنم و برای مسائل کاری استفاده نمی کنم ، نتیجتا اغلب به عنوان یک ابزار بازاریابی به آن نگاه نمیکنم. دو سؤالی که اکثر اوقات می بینم و می شنوم این است: “چگونه مشتری پیدا می کنید؟” و “آیا از Upwork استفاده می کنید؟” این دو سؤال جداگانه است و من قصد دارم ابتدا به طور مختصر به دومی بپردازم ، زیرا این یک پاسخ آسان برای من است.

(متن پیش رو ترجمه ای است از مقاله ی Finding Clients Using Social Media نوشته ی Jyssica Schwartz.)

من از هر سایتی برای تولید و ارائه محتوا استفاده نمیکنم. نه از  Upwork (سایتی که مانند کارخانه تولید محتوا است و فریلنسر ها در آن فعالیت دارند ) و نه از سایت هایی مثل  Fiverr ، Elance  و .. . البته دیده ام که در سایت Reddit برخی مترجم های آزاد ( فریلنسر ها ) توانسته اند پروزه های عالی و مشتریانی درست حسابی پیدا کنند ( آن هم از درون رخت خواب در خانه ! ) من اما با این حال مثل آن ها نیستم. یکبار سعی کردم از Upwork چراکه خیلی ها توصیه می کنند که از آن برای ساخت رزومه و نمونه کار استفاده کنم. اما فکر میکنم که همه ما از این حرف که « برای خودت رزومه بساز!» بدمان می آید. برای همین من تا الان هم ، حتی یک رزومه برای خودم نساخته ام.

مثلا در امر ترجمه، من از مشتریانی که برای 2500 کلمه ، 25 دلار پیشنهاد داده اند یا برای هر کلمه 2 سنت قیمت داده اند ( آن هم با ذکر: مقطوع و بدون مذاکره ! ) می ترسیدم. به نظرم این کارخانه های تولید محتوا یک میدان مسابقه در سطح پایین هستند که کارشان تحریک وحشتناک چرخه برای رسیدن به کمترین پیشنهاد و قیمت است. این کار ( فریلنسر ) دشوار است. وقتی در ابتدا شروغ می کنید ، احساس می کنید که  لیاقت زیادی ندارید چراکه تجربه کمی دارید و به همین دلیل بسیار رایج است که در بین فریلنسر ها به ویژه نویسنده ها و مترجم ها ، کم ارزش گذاری می کنند.

خب پس به عنوان فریلنسر چطور مشتری پیدا کنیم ؟

به محض اینکه می گویم کارخانه های تولید محتوا را استفاده نمی کنم ، زیرا آنها برای من و تجارت من به درد نمیخورند، سوال بعدی همیشه این است که “پس مشتری را چگونه پیدا میکنی؟”

یک سوال عالی. تمام مشتریان من از طریق مراجعه خودشان به من رسیده اند. من معمولا به تبلیغات و سوالات در سایت های مختلف پاسخ می دهم ( سایت های شبکه اجتماعی ) و بعضا مشتریانم از طریق بلاگم و نوشته هایم به سمت من جذب می شوند .

اکثریت مشتریان اولیه ی من ، از شبکه های اجتماعی به دست امده اند. یکی از مشتریهای اصلی ماهانه من در حال حاضر از طریق اینستاگرام با من آشنا شده است و از آن طریق به من کار داده است. ساده ترین راه برای استفاده بیشتر از توییتر و اینستاگرام به طور موثر تر استفاده از هشتگ های مربوطه ASAP است. آنها به عنوان راهی برای مواجهه با مطالب جدید قابل جستجو هستند و توسط بسیاری از افراد دنبال می شوند. در اینستاگرام می توانید حداکثر 30 هشتگ در هر تصویر داشته باشید و در توییتر تنها حد شما 280 کاراکتر است. دقت کنید که نباید صرفا از هشتگ های محبوب و ترند استفاده کنید چراکه اتفاقا شانس نادیده گرفته شدن شما را افزایش می دهد.

از تصاویر خوب استفاده کنید مهم نیست که آیا عکس های حرفه ای هستند یا با دوربین ساده گوشی گرفته شده اند ، اما سعی کنید از یک عکس مناسب و تر و تمییز استفاده کنید که مبهم یا شلوغ و شلوغ و یا هر چیز دیگری نباشد. به ویژه این نکته را در اینستاگرام مراعات کنید که یک بستر بسیار بصری است.

همچنین خودتان باشید. همه چیز را از غذای آشپزی تا گربه ام که ناز می کنید را انعکاس دهید تا جس اعتماد و صمیمیت با مشتری و بازدیدکننده ایجاد کنیذو من فقط دنبال پیروان تصادفی نیستم ، بلکه خودم هستم و نشان می دهم که کی هستم. بنابراین ، اکنون که به طور صحیح از سیستم عامل استفاده می کنید و به ساختن حساب خود ادامه می دهید ، مشتری را چگونه پیدا می کنید؟

می توانید به هر کسی در اینستاگرام پیام دهید و برای هرکسی توییت بنویسید. هربار کسی که حساب کاربری من را دوست داشت یا اظهار نظر می کرد یا دنبال می کرد ، صفحه آنها را بررسی می کردم. اگر آنها مدیر عامل ، بنیانگذار ، کارآفرین ، بلندگو عمومی و غیره ، هر یک از این نوع عناوین را داشتند ، من برای آنها پیام سریع ارسال می کردم:

سلام! نام من جیسیکا شوارتز است و من یک نویسنده و سردبیر مستقر در NYC هستم. من دوست دارم با شما درمورد کمک به شما در زمینه بلاگ نویسی ، وب سایت و کپی آگهی ، نوشتن مقاله ، مقاله یا ویرایش کتاب با شما صحبت کنم. من می توانم نمونه های نوشتن را نیز برای شما فراهم کنم.

به طور شگفت انگیزی مقدار زیادی بازخورد خوب دریافت کردم از این طریق . اکثرا می گفتند : نویسنده اید ؟ چه باحال ! یا مثلا میگفتند : هزینه چقدر است ؟ و من یک مکالمه ی مختصر با آن ها داشتم . یک مکالمه خوب و گرم. حالا اینطوری یک نفر به دنبال کننده های من اضافه میشود و ممکن است به عنوان یک مخاطب نوشته ها و کتاب های من قرار گیرد یا حتی به طور بالقوه یک مشتری در آینده شود. با همه خوب برخورد کنید، هرگز نمیتوانید پیش بینی کنید چه موقع ممکن است به نفعتان باشد ، اما احتمالا خواهد بود.

در فاز بعدی وقتی درباره قیمت می پرسند ، میگویم که من میتوانم به روش های مختلف متناسب با کار شما قیمت گذاری انجام دهم ، اگر موافق باشید ، فردا 15 دقیقه روی تلفن ( یا اسکایپ یا هر روش ارتباطی زنده ) باهم صحبت کنیم تا بتوانم بهتر شما را مطلع کنم. این روش برای من جواب می دهد. من یک رویکرد مکالمه دارم و وقتی تلفنی با مردم تماس بگیرم ، خوب عمل می کنم. مردم تمایل دارند که من را دوست داشته باشند و من می دانم چگونه سؤال بپرسم و با آنها بخندم و آنچه را که نیاز دارند بدون درک آنها کاملاً درک می کنم. در واقع پیشینه من در زمینه فروش و تجارت در حرفه نویسندگی من بسیار مفید بوده است. من اصلاً مشکلی ندارم که با غریبه ها روبرو شوم. آنها استقبال می کنند که مرا نادیده بگیرند ، پاسخ دهند ، مسدود کنند ، هرچه می خواهند. اما چگونه مردم قرار است مرا پیدا کنند؟ با جادو؟ 99.9999999999999٪ مردم دنیا نمی دانند من کی هستم.

این وظیفه من است که خودم را ارتقا دهم ( به عنوان یک فریلنسر). هیچ کس نمی خواهد این کار را برای شما انجام دهد. مطمئناً ممکن است آنها مقاله شما را بخوانند و یا پست شما را به اشتراک بگذارند ، اما همه قهرمان زندگی خود هستند و برای شما مهم است که کنترل زندگی و شغل خود را به دست بگیرید و مشتری های خود را بدست آورید. برای من ، سخت ترین قسمت رسیدن به جایی بود که احساس کردم وقتی را که گذاشته ام با درآمدم جبران می کنم. این یک آزمون و خطا بود در ابتدا که ببینم متناسب با تایمی که میگذارم ، چقدر باید بگیرم ( سوای تخصص و کیفیتم ) .

من به عنوان یک فریلنسر برای وبلاگ ها و مقاله های انفرادی زیر 12 تا 15 سنت نمی گیرم. آیا پس زده نمی شوم ؟ البته که مرا گاها پس می زنند و میگویند خیلی زیاد است. اما متناسب با همان مقدار بازخورد مثبت هم گرفته ام و از کارم و خدماتم تشکر کرده اند. هرچه باشد شما هیچوقت نمیتوانید همه را راضی نگه دارید و قیمت و کارتان برای همه مطلوب باشد. به طور خلاصه دسترسی مستقیم به مردم از طریق رسانه های اجتماعی این امکان را فراهم کرده است که خود را به مردم معرفی کنید – از آن استفاده کنید!

نکته ی آخر : هرگز به صورت رایگان کار نکنید. هرگز.

 

____________________________________________________________

در صورتی که داخل ایران هستید و قصد خرید آنلاین و اعتباری از سایت های خارجی و فروشگاه های آنلاین خارج از کشور ( از جمله فروشگاه های خارجی اینستاگرام ) را دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استفاده کنید :