[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”3.0.47″][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”3.0.48″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.0.47″][et_pb_text admin_label=”Text” _builder_version=”3.20.2″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”]

پول رایج چین به پایین ترین نقطه خود در بیش از یک دهه رسیده و باعث شده است ایالات متحده، پکن را به عنوان سوء استفاده‌گر ارزی خطاب کند.

اقدام ایالات متحده در روز دوشنبه، پس از سقوط ارز زیر 7 یوان به ازای هر دلار آمریکا برای اولین بار از سال ۲۰۰۸، آغاز شد.

پکن پیش از این به دنبال جلوگیری از ریزش ارز پایین‌تر از سطح نمادین بود. به نظر می‌رسد تشدید جنگ تجاری به دلیل تهدیدهای تازه تعرفه ایالات متحده باعث تغییر سیاست شده است.
روز دوشنبه ، بانک مردم چین (PBOC) اعلام کرد که رکود یوان به دلیل “اقدامات یک‌جانبه و حمایت از تجارت و تحمیل افزایش تعرفه‌ها بر چین” اتفاق افتاده است.

مشاور سابق ترامپ می‌گوید، تعرفه‌ها تأثیر منفی بر ایالات متحده می‌گذارد

پس از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا اظهار داشت كه تعرفه 10٪ بر 300 میلیارد دلار (246 میلیارد دلار) كالای چینی را تحمیل می كند، مدتی می‌گذرد و به طور موثری با مالیات‌ها، به تمام واردات چین به آمریكا ضربه می‌زند.

چگونه چین ارز خود را بی‌ارزش می کند؟

یوان، آزادانه داد و ستد نمی‌شود و دولت اقدامات خود را در برابر دلار آمریکا محدود می‌کند. برخلاف سایر بانک‌های مرکزی، PBOCمستقل نیست و هنگامی که اقدامات بزرگی در رابطه با ارزش آن اتفاق می‌افتد، با اعتراض‌ها و دخالت‌هایی روبرو می‌شود.

جولیان ایوانز پریچارد، اقتصاددان ارشد در رابطه با اقتصاد چین، با پیوند دادن کاهش ارزش یوان به آخرین تهدیدات تعرفه، گفت: PBOC”به طور موثری نرخ تبادل ارزی را کنترل کرده است، حتی اگر آن با مداخله مستقیم، ارزش ارز را پایین نیاورد”.

تأثیر یوان با ارزش کمتر چیست؟

یوان ضعیف‌تر، صادرات کالاهای چینی را رقابتی‌تر یا ارزان‌تر برای خرید با ارزهای خارجی می‌کند. از دیدگاه ایالات متحده، این اقدام به منظور جبران تأثیر تعرفه‌های بالاتر بر واردات چین به آمریکا انجام می‌شود. در حالی که این یک مزیت برای مصرف‌کنندگان در سراسر جهان به نظر می‌رسد – که هم‌اکنون می‌توانند محصولات چینی را ارزان‌تر بخرند – خطرات دیگری را به همراه دارد.

نمودار تغییرات یوان

یوان ضعیف‌تر، همچنین باعث می‌شود واردات به چین گران‌تر شود، به طور بالقوه تورم را افزایش داده و فشارهایی را بر اقتصاد کند خود ایجاد می‌کند، و نیز صاحبان ارز را به سرمایه‌گذاری در جاهای دیگر سوق می‌دهد.

آیا آن‌ها قبلاً این کار را کرده‌اند؟

بله. در سال 2015، بانک مرکزی چین ارز خود را برای مقابله با رشد آسان آن، به کمترین نرخ در برابر دلار آمریکا در سه سال رساند. بانک مرکزی گفت این اقدام برای حمایت از اصلاحات در بازار طراحی شد.

یوان چین

آخرین باری که ۷ یوان در برابر هر دلار معامله شد، در جریان بحران مالی جهانی بود.

رکود چین چقدر نگران‌کننده است؟

آقای ایوانز پرایچارد، اقتصاددان، گفت چین مدتها استدلال كرده است كه سطح 7 یوان برای هر دلار یک آستانه اختیاری و تحمیلی است، “اما قبلاً برای جلوگیری از رسیدن ارز به این آستانه مداخله كرده بود”.

چرا این آمریکا را عصبانی کرده است؟

تولید کالاهای چینی قابل رقابت به قلب جنگ تجاری آقای ترامپ با پکن ضربه زده است. رئیس جمهور آمریكا مدت‌ها است كه چین را به دلیل كاهش ارزش پول خود به منظور حمایت از صادراتش متهم كرده است – پكن، این ادعا را رد كرده است.

ایالات متحده رسما برچسب ” سوء استفاده‌گر ارزی ” به چین می‌زند. جنگ تجاری ایالات متحده و چین: “همه ما هزینه آن را می پردازیم”

رئیس PBOC، یی گانگ، روز دوشنبه اعلام کرد چین از کاهش ارزش‌های رقابتی (competitive devaluations) خودداری می‌کند و نرخ تبادل ارزی را برای اهداف رقابتی، هدف قرار نخواهد داد.

چرا سوء استفاده ارزی (currency manipulation) اینقدر بحث‌برانگیز است؟

دستکاری ارز – توسط چین یا هر کشور دیگر – به نظر می‌رسد با ارائه مزایای رقابتی ناعادلانه، قوانین تجارت جهانی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
یک کشور با تورم مصنوعی یا پایین آودرن نرخ تبادل ارزی خود این کار را انجام می‌دهد. این ممکن است به منظور رقابتی‌تر کردن صادرات برای جلوگیری از تورم یا کاهش ورود سرمایه باشد.
مقاله‌ای از لورنس هوارد در Emory Law Reviewبیان کرد سوء استفاده ارزی “تأثیرات جدی بر بازار جهانی” دارد.
آقای هوارد نوشت: “در سراسر جهان، دستکاری ارز احتمالاً مسئول میلیون‌ها شغل از دست رفته در ایالات متحده و با تئثیر کمتر اما همچنان قابل توجه، شغل‌های از دست رفته در اروپا است.”

چه اتفاقی برای یوان رخ خواهد داد؟

تحلیلگران پیش‌بینی می کنند ارزش یوان بیشتر تضعیف خواهد شد.

ادوارد مویا، استراتژیست Oanda marketگفت ادامه کاهش ارزش یوان “باید مورد انتظار” باشد و ما می‌توانیم “5٪ دیگر را قبل از پایان سال ببینیم”.

Capital Economistsانتظار دارد که یوان سال را در مقدار 7.30 به ازای هر دلار آمریکا به پایان برساند، در مقایسه با پیش بینی‌های قبلی که مقدار 6.90 بود.

 

منبع: www.bbc.com/news

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]