۸۸۷۰۰۲۱۵ info@payasan.com
Select Page

در طول سال های گذشته ، رشته های انیمیشن، بازی و طراحی به رشته های پردرآمد و آینده دار تبدیل شده است چرا که صنعت های مربوط به این رشته های هر روز رونق بیشتری پیدا می کنند. در این مطلب سعی کردیم فهرستی از ده دانشگاه برتر در کانادا را که در حوزه انیمیشن ، طراحی بازی و طراحی، برنامه های درسی باکیفیتی ارائه میدهند تهیه کنیم تا اگر قصد ادامه تحصیل در این رشته ها در کانادا را دارید، بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید .

 

  1. دانشگاه Capilano – ونکوور، BC

 

دانشگاه Capilano  در زمینه ی انیمیشن سه بعدی به واسطه ی دانشجویان نمونه اش در این سال ها ، افتخارات زیادی کسب کرده است . فارغ التحصیلان سابق کاپیلانو در حال حاضر در  مراکز و شرکت ها و استودیوهای زیر مشغول به کار هستند :

20th Century Fox

Aardman Animation (UK)

Core Digital Pictures (Toronto) Big Sandwich Games

Mainframe Entertainment

Nerd Corps

Radical Entertainment

Rockstar

Relic Entertainment and Electronic Arts (Vancouver)

توانایی Capilano برای ارائه آموزش گسترده و باز ،  به دانشجویانش کمک می کند تا بتوانند در زمینه هایی مانند طراحی شخصیت انیمیشن ، مدل سازی شخصیت و محیط، چهره سازی و نورپردازی، چابک سازی و راهنمایی فنی و هنر مفهومی به کار خود ادامه دهند.

این دانشگاه برای اینکه فارغ التحصیلان خود را برای صنعت طراحی بازی و انیمیشن آماده کند، پرتفوی های آنلاین را برای دانشجویان می سازد و علاوه بر آن  خود به علاوه مجمع های بررسی حرفه ای نمونه کارها را برگزار می کند. این مدرسه برنامه آموزشی فوق العاده ای برای دانشجویانی که موفق به کسب پذیرش میشوند ، ارائه می دهد.

این دانشگاه معتقد است تحصیل در این رشته بدون اینکه رزومه عملی قوی داشته باشید و در آن به فعالیت حرفه ای بپردازید، اتلاف وقت و هزینه است برای همین برای پذیرش دانشجویان خود به دقت و سخت گیری ملزومات زیر را میخواهد :

  • نمونه کارهای قوی و باکیفیت
  • مهارت های کامپیوتری مناسب
  • درک سنتی و آگاهی کافی از انیمیشن سنتی
  • درک درستی از آنچه که در دوره ی تحصیل میخواهید انجام دهید و ارائه آن در قالب یک انگیزه نامه

 

  1. کالج Seneca – تورنتو، انتاریو

 

مرکز هنرهای انیمیشن کالج Seneca  دوره های گسترده ای برای هر طراح مشتاق انیمیشن و طراح بازی های ویدئویی ارائه می دهد ؛ از جمله انیمیشن سازی، انیمیشن دیجیتال، بازی و جلوه های بصری برای فیلم و تلویزیون . دانش آموزانی که از Seneca بیرون می آیند، در کاربرد هنری نظریه های حرکت، زمان بندی و داستان سرایی به خوبی آموزش می بینند. آنها فارغ التحصیلان صنعت انیمیشن و طراحی بازی هستند و به همین خاطر در این دو مورد به خوبی آموزش می بینند .

در دوره 6 ماهه برنامه انیمیشن، فارغ التحصیلان در استفاده از نظریه های انیمیشن سنتی، تجهیزات و امکانات، و بسیاری از نیازهای فنی تولید انیمیشن با استفاده از آخرین نرم افزارهای رایانه ای روز دنیا را ، درک خواهند کرد. فارغ التحصیلان همچنین قادر به تهیه گزارش، طراحی شخصیت ها ، صحنه سازی و مدل سازی محیط زیست هستند و یاد میگیرند بتوانند شخصیت داستانی را در یک راه قانع کننده و منطقی در داستان به پیش می برند. آنها قادر به تولید شخصیت های قابل باور در موقعیت های سرگرم کننده برای پخش در وب، تلویزیون، فیلم و یا تئاتر می باشند.

مدرسه همچنین 2 ترم (8 ماهه) برنامه کامپیوتری 3D مبتنی بر مدل سازی و انیمیشن را ارائه می دهد که به طور تخصصی در بستر مدل سازی و انیمیشن کامپیوتری 3D آموزش داده می شود. به عنوان یک دانشجو در این برنامه، شما از جدیدترین ایستگاه های طراحی کاری کامپیوتری با سخت افزار بالا استفاده می کنید و برای حل مشکلات خود در طول طراحی بازی و انیمیشن ، استفاده ابزارهای مناسب را یاد می گیرید و برای ایجاد پروژه های نهایی خود که به عنوان نمونه کار و رزومه باید تکمیل شود، از نرم افزار انیمیشن مایا استفاده خواهید کرد و کار با آن را به طور تمام و کمال و حرفه ای یاد خواهید گرفت .

این برنامه به دانشجویان اجازه می دهد تا  به صورت حرفه ای روی انیمیشن 3D تمرکز کنند. علاوه بر این، کالج سنکا برنامه های پس از دیپلم را در انیمیشن 3D و جلوه های بصری برای فیلم و تلویزیون ارائه می دهد که در آن به دانشجویان تکنیک های مختلفی برای ایجاد جلوه های بصری برای فیلم و تلویزیون معرفی خواهد شد. مطالعات بر روی ابزارهای نرم افزاری مورد استفاده برای ایجاد جلوه های بصری و مسائل مربوط به ترکیب این اثرات با فیلم های فعال تمرکز دارد.

در نهایت نتيجه پروژه نهايی دانشجويی نمونه کار حرفه ای است که می تواند برای درخواست استخدام استفاده شود. نرم افزار آموزش داده شده در این دوره شامل نرم افزار Foundry’s Nuke compositing  و بسته نرم افزاری اتودسک Maya 3D  است.

 

  1. Max the Mutt College of Animation, Art & Design – تورنتو، انتاریو

Max The Mutt یک مدرسه بسیار منحصر به فرد است که دیپلم های کلاسیک مربوط به کامپیوتر و انیمیشن سازی و تولید انیمیشن را ارائه می دهد. همچنین دوره ی طراحی برای هنرهای ترکیبی مثل کمیک بوک و رمان های گرافیکی ، دیپلم هنر برای برای انیمیشن و طراحی بازی هم ارائه می شود . دوره های این مرکز آموزشی شامل مطالعات عمیق می شود که برنامه ی درسی آن ها به صورت حرفه ای طراحی شده اند . این مدرسه منحصر به فرد بر جامعه ی دانشجویی و حرفه ای بودن و مشارکت اساتید در تغییرات برنامه درسی و توسعه بسیار تاکید دارد.

Max The Mutt با کالج Daemen واقع در Amherst، نیویورک، توافق نامه ای را امضا کرده اند که فارغ التحصیلان تحصیلکرده را قادر می سازد تا موقعیت ویژه و مطلوبی را برای تحصیل حرفه ای و پیشرفته در برنامه کارشناسی لیسانس هنر دانشکده دیمن بدست آورند که به آنها فرصتی می دهد تا یک مدرک کارشناسی هنر معتبر کسب کنند . این فرصتی است که بسیاری از مدارس هنری این حوزه توان ارائه آن را ندارند.

علاوه بر تأکید بر مهارت های هنری سنتی انیمیشن و طراحی بازی، از جمله طراحی طبیعت بیجان، نقاشی حیوانات، آناتومی، طراحی ساختاری، مجموعه مهارت های انیمیشن کلاسیک ، برنامه چهارساله انیمیشن کلاسیک این مدرسه شامل آموزش انیمیشن و طراحی بازی بر مبنای اصول Warner Bros. و Disney است و برنامه های کامپیوتری Flash، Toon Boom و Maya نیز به میزان مناسبی آموزش داده می شود. این برنامه عمیق شامل یک دوره در انیمیشن برای بازی های ویدئویی است، اما تمرکز اصلی بر تجربه واقعی تولید انیمیشن و در نهایت تربیت فارغ التحصیلانی است که بتوانند انیمیشن های کوتاه و بلند بسازند و فیلم های کوتاه را کارگردانی کنند.

دوره ی هنرهای ترکیبی ( کمیک بوک و رمان های گرافیکی و .. ) یک برنامه ی سه ساله منحصر به فرد در کانادا است که توسط این مدرسه ارائه می شود . این دوره توسط طراحان برتر کمیک بوک درکانادا و هنرمندان رمان گرافیکی طراحی شده است. دانشجویان این برنامه در سال اول در زمینه توسعه مهارت های هنری خوب سنتی، از جمله چشم انداز و رسم ساختاری و طراحی طبیعت ، آناتومی، نقاشی حیوانات و .. مهارت های خوبی کسب می کنند. بخشی از این شاخه ها در ترم دو و سه برنامه درسی نیز وجود دارد. دیگر حوزه های آموزش داده شده در این دوره شامل طراحی استوری بورد ، فیلمنامه نویسی ، نوشتن رمان گرافیکی و .. نیز می شود .

 

  1. Visual College of Art and Design of Vancouver / VCAD – ونکوور، BC

 

VCAD  که به عنوان شاخه ای از کالج هنر و طراحی ویکتوریا ایجاد شده است ، هنرمندان و افراد خلاق را بیش از 35 سال است که آموزش می دهد و به آن ها کمک می کند که در رشته ی خود به حرفه ای ها تبدیل شوند . برنامه های VCAD برای پوشش طیف کامل مد، گرافیک، طراحی داخلی و رشته های انیمیشن رشد چشمگیری داشته است.

تکامل دائمی طراحی دیجیتال، باعثد شده است کارفرمایان درون صنعت انیمیشن و طراحی بازی به طور مداوم به جستجوی بهترین کاندیداها برای این کار باشند. برنامه درسی کاربردی هنر VCAD طوری توسعه یافته است که اطمینان حاصل شود فارغ التحصیلان به خوبی و به طور کامل موفق به رفع نیازهای اشتغال صنایع هنری و طراحی شده اند.

VCAD ارتباطات نزدیکی با صنایع مدرن، گرافیک و بازی های ویدئویی برقرار می کند تا به طور مداوم برنامه های درسی خود را ارزیابی و به روز کند و  اطمینان حاصل شود که به روزترین مهارت های فنی مورد نیاز صنعت انیمیشن و طراحی بازی برآورده شود.

دانشجویان در پایان مطالعات خود، مهارت های مورد نیاز برای ایجاد نمونه کار حرفه ای را فرا میگیرند که خلاقیت و استعداد آنها را نمایش دهد ؛ در حالی که مجموعه مهارت هایی که کارفرمایان به دنبال آن هستند را نیز به طور کامل کسب کرده اند.

 

  1. Sheridan College – اوک ویل، انتاریو

وقتی پای صحبت اکثر صاحبان صنایع انیمیشن سازی و طراحی بازی کانادا و سایر نقاط دنیا بنشینید ، متوجه می شوید که آن ها به شدت مشتاق هستند که دستان یک فارغ التحصیل کالج Sheridan را برای همکاری و استخدام بفشارند .  هیچ تعجبی وجود ندارد؛ در یک دوره ی زمانی در اواسط دهه 90، شریدان، به هاروارد دانشکده های انیمیشن معروف شده بود و شهرتی جهانی داشت.

دانشجویانی که در کالج شریدان تحصیل می کنند، افرادی بسیار متعهد و پرشور هستند ، زیرا برنامه تحصیلی 4 ساله این دانشگاه ، بسیار سخت و فشرده و سختگیرانه است. اما تمام این سختگیری ها بی نتیجه نیست . مثلا تعداد قابل تئجهی فارغ التحصیلان این دانشگاه در بسیار از مراکز و استودیوهای حرفه ای این صنعت از جمله Pixar Animation Studios و Walt Disney Animation Studios و DreamWorks و Lucasfilms و  Electronic Arts و Cookie Jar و Studio B و Don Bluth Productions مشغول به کار هستند .

شریدان یک دوره 4 ساله کارشناسی هنرهای کاربردی در زمینه انیمیشن، یک دوره گواهینامه یک ساله در انیمیشن کامپیوتری و دو دوره یک ساله در طراحی بازی و طراحی مراحل بازی و توسعه بازی – برنامه ریزی پیشرفته، ارائه می دهد.

 

 

در صورتی که یک دانشجوی ایرانی در کانادا هستید یا قصد ادامه تحصیل در کانادا دارید ، میتوانید از خدمات سایت پی آسان در این زمینه استاده کنید :

 

مطالب مرتبط :