فرض کنید که در سایت Airbnb ثبت نام کرده اید و لیست و سیاهه خدمات و منزل خود را ثبت کرده اید . حالا مردم عادی و کسانی که دنبال میزبان می گردند ، چگونه ممکن است شما را پیدا کنند ؟  با وجود میزبان های مختلف و متعدد ، سایت Airbnb از چه الگوریتمی برای پیدا کردن میزبان های معین در یک منطقه استفاده می کند ؟

طی سوالات مختلفی که از سوی میزبانان سایت Airbnb مطرح می شود ، دو سوال اساسی قالبا مطرح است : چه چیزی بر رتبه بندی میزبان تاثیر می گذارد ؟ و دیگری اینکه چگونه میتوان صفحه و لیست خدمات خود را به صورت آنلاین روی سایت پیدا کنند ؟

در این پست مجموعه ای از مهم ترین سوال هایی که از سوی میزبانان پیرامون سایت Airbnb مطرح می شود را گرد آوری کرده ایم و به آن ها پاسخ می دهیم .

اگر درباره سفر با Airbnb چیزی نمی دانید :  Airbnb یک شرکت خصوصی است که مقر آن در سانفرانسیسکو است، این شرکت در آگوست سال ۲۰۰۸ تأسیس شده است،  این شرکت از طریق سایت حود، به صاحبان خانه‌ها و آپارتمان‌های خالی با دارای یک اتاف اضافی امکان می‌دهد که آپارتمان‌های خود را به میهمان‌ها  و مسافران برای چند روز اجاره دهند .  مکان‌های موجود در این سایت شامل اتاق‌ها، آپارتمان‌ها، قلعه‌ها، قایق‌ها، خانه‌های درختی و حتی کلبه‌های ایسکیمویی و جزیره‌های خصوصی است.

 

عوامل موثر در جایگاه من به عنوان میزبان در نتایج جستجو چیست؟

این یک سوال بزرگ است. سایت Airbnb الگوریتمی دارید که بیش از 100 سیگنال را برای تصمیم گیری در مورد سفارش اقامت در نتایج جستجو به نمایش می گذارد. اکثر این سیگنال ها مربوط به چیزهایی است که مهمانان به آن ها اهمیت می دهند ، مانند نظرات مثبت و عکس های عالی این فاکتور ها در رتبه شما در زمان جست و جو بسیار تاثیر گذار است ! دلیل این امر این است: این موارد به بهترین و ساده ترین شکل، آدم را به سمت چیزی که می خواهد هدایت می کند .

البته همه ی سیگنال ها یک شکل سنجیده نمی شوند و لازم نیست شما حتما یک لیست خدمات و اطلاعات کامل یا یک لوکیشن کامل و دقیق و شفاف داشته باشید تا رتبه خوبی به دست بیاورید . فاکتورهای دیگری نیز بر روی رتبه جست و جوی شما در سایت Airbnb تاثیر می گذارد. چیزهایی مثل : چند وقت یکبار روی لینک آگهی شما کلیک می شود ؟ چند وقت یکبار مشتریان برای رزرو با شما تماس می گیرند ( از طریق سایت ) ؟ چه تعداد درخواستی را تا به حال قبول کرده اید ؟ و البته اینکه ، چقدر قیمت شما رقابتی است ؟

 

چرا Instant Bookها ( پیشنهادهای ویژه و فوری _ لحظه ای ) در صدر نتایج جست و جو نمایش داده می شوند ؟

هدف اصلی الگوریتم جست و جوی سایت Airbnb ، تسهیل رزرو کردن برای مهمانان است . و اگر یک مهمان و مسافر ، یک تجربه ی سفر فوق العاده با استفاده از سایت Airbnb داشته باشد ، به احتمال بسیار زیاد باز هم از سایت Airbnb استفاده خواهد کرد . تجربه چندین ساله ثابت کرده است که مسافران و مهمانان ترجیح می دهند از پیشنهادهای فوری و لحظه آخری استفاده کنند چرا که قابلیت رزرو سریع در این حالت وجود دارد و دیگر نیازی نیست برای رزرو منتظر پاسخ میزبان ها بمانند ؛ علاوه بر آن احتمال عدم قبول درخواست آن ها نیز وجود ندارد . در نتیجه برای کسب رضایت و وفاداری و تضمین استفاده های مجدد از سوی مشتریان ، پیشنهاد های لحظه ای در صدر نتایج جست و جو قرار می گیرد .

البته با این اوصاف ، شاید به نظرتان بهتر باشد همیشه پیشنهاد های لحظه ای و فوری بدهید ، اما این طور هم نیست . پیشنهاد لحظه ای ، تنها یکی از صدها راه دیده شدن و بهتر در نتایج جست و جو ظاهر شدن است و شما میتوانید حتی بدون پیشنهاد لحظه ای دادن ، رتبه و جایگاه بسیار خوبی در نتایج جست و جو داشته باشید.

آیا این درست است که اگر میهمانی لیست من را به لیست علاقمندی هایش اضافه کند لیست من در رتبه بندی جایگاه بهتری پیدا میکند؟

بله.در واقع وقتی کسی لیست شما را به عنوان علاقمندی خودش انتخاب کند رتبه شما در جایگاه رتبه بندی افزایش پیدا میکند.

البته انتخاب شدن لیست شما به وسیله یک نفر نمیتواند تاثیر چندان زیادی بر رتبه بندی تان بگذارد ولی اگر در طی چند ماه افراد زیادی لیست شما را در لیست علاقمندی هایشان جای بدهند رتبه شما به شکل محسوسی تغییر خواهد کرد.

ما حتی از لیست علاقمندی های کاربران برای بررسی شخصیت آن ها و تحلیل تجربه ی جست و جوی آن ها استفاده میکنیم.به طوری که احتمال زیاد آن ها دوباره لیست شما را در آینده مشاهده خواهند کرد.

 

آیا این درست است که ویرایش و بهینه سازی هر روزه ی لیستم به بهبود رتبه ی آن در جست و جو کمک خواهد کرد؟

خیر.به روز رسانی مداوم لیست هیچ کمکی به بالاتر رفتن رتبه ی آن در جست و جو نخواهد کرد.اگر از عکس و توضیحات و قیمت پیشنهادی رضایت دارید با خیال راحت آن را رها کنید و منتظر بشینید تا درخواست ها خودشان راهشان را به سمت شما پیدا کنند.

 

 

چگونه میتوان رتبه پیشنهادات خود را در نتایج جست و جو بهبود بخشید ؟

سریع ترین و بهترین راه برای بهبود رتبه شما در جست و جو ، ارائه پیشنهادات فوری و لحظه ای است . تحقیقات سایت Airbnb  نشان داده است که مشتریان عموما ترجیح می دهند از پیشنهادات فوری و لحظه ای استفاده کنند حتی وقتی در جست و جوی خود فیلتر Instant view  را فعال نکرده باشند . اما به جز این ، میتوانیم راه های زیر را پیشنهاد دهیم :

– اولین برخورد با صفحه و پیشنهاد خود را رویایی و خواستنی نشان دهید . مطمئن شوید که عکس اولی که نمایش داده می شود ( عکس اصلی ) به اندازه کافی روشن و شفاف باشد و علاوه بر آن شکلی افقی داشته باشد . تعداد کلیک هایی که روی لینک شما می شود روی رتبه ی جست و جوی شما در بعدا بسیار تاثیر خواهد گذاشت و چنین عکس هایی برای افزایش تعداد کلیک بسیار کارآمد است . به جز اینها ، یک عکس فریبنده و با کیفیت ، واقع بینانه ترین روش برای نشان دادن خانه خود در یک لحظه است .

– سعی کنید به صورت رقابتی قیمت گذاری کنید . مسافران معمولا به دنبال پیشنهادهای ارزشمند و مقرون به صرفه برای سفر خود هستند . می توانید با ابزار های Smart Pricing در سایت ، از توصیه های خوبی برای قیمت گذاری مناسب استفاده کنید .

این مطلب ادامه دارد..

پیوندهای مرتبط: