یادگیری برنامه نویسی برای سیستم عامل آیفون ۲ مرحله دارد. اگر شما در کل چگونه و از کجا در Xcode کد نویسی کنید٬در اینجا برای شما تعدادی منبع گردآوری شده است. اما درصورتی که شما در کد نویسی وارد هستید٬ نیاز می باشد با ابزارهای شرکت اپل برای برنامه نویسی و همچنین قوانین کلی App store آشنا شوید. اپل به محدودیت های خاص خودش معروف است و این مورد نیز به اپلیکیشن ها نیز سرایت کرده است. پس قبل از شروع به یادگیری باید اطلاع پیدا کنید که به چه چیز هایی در iOS دسترسی خواهید داشت..
در این پست قرار نیست به آموزش پله به پله برای کدنویسی بپردازیم بلکه قرار است نیم نگاهی به چگونگی شروع کدیــنگ بیاندازیم٬اشاره ای به قوانین اپ استور اپل و در اخر نیز قرار است مروری بر اینکه چگونه زبان های برنامه نویسی مختلف اپل را فرا بگیریم داشته باشیم.

اپل ios

ایکس کد٬زبان Swift و SDK های iOS

نرم افزار برنامه نویسی اپل برای هر دو سیستم عامل ( iOS و مک ) ایکس کد یا Xcode می باشد.این نرم افزار بطور رایگان در این لینک در دسترس است و فقط برای مکینتاش عرضه شده است.پس درصورتی که میخواهید برای سیستم عامل آیفون برنامه بنویسید٬باید هرجور که می شود از مک استفاده کنید.

اپل این روزها اکیدا توصیه می کند که از زبان جدید برنامه نویسی خود ( سویفت) که همراه با iOS 8 معرفی و ارائه شد٬ استفاده کنید اما همچنان می توانید از Objective c یعنی زبان قبلی اپل استفاده کنید.

همین امروز برنامه نویسی را شروع کنید‌
این یکی راهنمای رسمی اپل است ! این شرکت قدم به قدم به شما کمک می کند تا Xcode را راه اندازی کنید٬ایده خود را در قالب اپلیکیشن پیاده سازی کنید و در نهایت برای ارسال به اپ استور اقدام کنید.
معرفی Swift
زبان برنامه نویسی جدید اپل سویفت است . همانطور که گفته شد زبان برنامه نویسی یاد شده اختصاصی اپل می باشد و چندی پیش توسط اپل معرفی شد. با سویفت می توانید برای هر دو سیستم عامل iOS و مک برنامه نویسی کنید اما اگر با این زبان نتوانستید رابطه برقرار کنید همچنان میتوانید از Objective C استفاده کنید.
ویدیو های آموزشی اپل
اپل صد ها ویدیو آموزش از تمام WWDC های برگذار شده دارد. این سری آموزش ها بهترین راه و سریع ترین روش برای فراگیری Swift و Objective C هستند درصورتی که فیلم هارا مشاهده کنید ترفند های خوبی را یاد خواهید گرفت .

قوانین کلی اپ استور

 

برنامه iOS

حرفی نیست که قوانین اپ استور برای تایید کردن اپلیکیش ها ارسالی فوق العاده خاص و در بعضی مواقع عجیب هستند . در تصویری که در بالا مشاهده می کنید٬ ۱۰ دلیلی هستند که بیشتر اپلیکیشن های رد شده رعایت نکرده اند. اپل نگاه تیز بینانه ای برروی کیفیت و امنیت اپلیکیشن های شما دارد . پس پیشنهاد میکنم که تمامی قوانین اپ استور را بخوانید و وقت خود را برای اپلیکیشنی که هیچ وقت تایید نمیشود تلف نکنید!

زمانی که کار اپلیکیشن شما به پایان رسید نوبت آن است که برای اپ استور ارسال کنید تا در صف بررسی قرار گیرید. اپ استور محتوای اپ شما٬طراحی اینترفیس و … را بررسی می کند و درصورتی که مشکلی وجود نداشته باشد در فروشگاه خود قرار خواهد گرفت.

طراحی اینترفیس

 

اپل

شرکت اپل علاوه بر راهنمایی های خود در بخش فنی، در زمینه طراحی و رابط کاربری نیز به توسعه دهندگان راهکارهایی را ارائه می دهد. این شرکت محتوی خاص و مشخصی را برای اپلیکیشن های فروشگاه خود در نظر گرفته است که تنها شامل طراحی نمی شود.

عضویت در GitHub و TestFlight

 

اپل

شاید شما بخواهید سورس کد اپلیکیشن خود را برای استفاده عموم در اینترنت به اشتراک بگذارید در این مواقع سایت بسیار معتبر GitHub به کمک شما خواهد آمد . اما درصورتی که بخواهید اپلیکیشن خود را برای بتا تستر های مشخص شده خود به اشتراک بگذارید باید از TestFlight کمک بگیرید . TestFlight را اپل سال پیش خریداری کرد.

به طور کلی نوشت برنامه با Swift برای آیفون بسیار لذت بخش و آســـان تر از آنچه فکرش را کنید می باشد. درصورتی که تجربه برنامه نویسی برای پلتفرمی را دارید٬دربخش نظرات برای سایر کابران به اشتراک بگذارید.