قیمت ارزهای عمده در آغازین روزهای کاری سال ۹۷ رکوردشکنی کرد و موج بازار پرتلاطم قیمت دلار و پوند و یورو در یکی از اولین ایستگاه‌هایش به فضای مجازی رسید.

هشتگ #دلار و هشتگ‌های جانبی مانند #دلار۵۰۰۰تومن در روزهایی که بسیاری از کاربران در تعطیلات و مسافرت به سر می‌برند، حدود ۳۲۰۰ بار استفاده شده است.

دولت در روزهای پایانی سال با انتشار اوراق قرضه در بانک‌ها و کمک از پلیس در سبزه میدان تا حدودی توانست روند اوج‌گیری قیمت‌ ارز را در دست بگیرد. اما به نظر می‌رسد دلار برای زدن رکورد ۵۰۵۰ تومانی و یورو ۶۱۷۰ تومانی و پوند هفت هزار تومانی چندان منتظر اجازه دولت و بانک مرکزی نیستند که گویا هنوز در مرحله انکار به سر می‌برند یا به گفته نماینده مجلس در تعطیلات.

@mah_sadeghi

@mah_sadeghi

روحانی؛ سیبل انتقادات

اما نوک تیز پیکان انتقادها به حسن روحانی، رئیس دولتی است که یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت اولش یعنی برجام، دست‌کم از نگاه بخشی از کاربران اصولگرا و “برانداز” در توییتر با چالش جدی روبرو است.

مخاطبان بی‌طرف مصاحبه تلویزیونی روحانی هم هنوز پاسخ او به این سئوال مجری را از یاد نبرده‌اند که از او پرسید: “پس ما خیالمون بابت دلار راحت باشه آقای رئیس‌جمهور؟”

 

@kachalmooferfer

@kachalmooferfer

 

@padash_mr

@padash_mr

 

@mohsen121

@mohsen121

 

تصفیه‌حساب‌ سیاسی با دلار پنج هزار تومانی

قیمت دلار و تاثیر روانی آن بر جو جامعه فرصت خوبی را هم فراهم کرده برای تصفیه حسابهایی که هنوز از انتخابات ۹۶ باز مانده است. البته هشدارهای طرفداران روحانی در انتخابات در مورد تاثیرات اقتصادی احتمال بیرون آمدن اسم رقبای اصولگرای او از صندوق انتخابات هم بهانه کافی را برای انتقام‌های کنونی فراهم کرده است.

@sabeti_twt

@sabeti_twt

 

@Alinanvayi

@Alinanvayi

 

@kafka1300

@kafka1300

 

اما تاثیر انتصابات اخیر در آمریکا بر بال درآوردن نرخ ارز در ایران چقدر است؟ امیر پایور، خبرنگار بی‌بی‌سی که در گزارشی هم به این موضوع پرداخته می‌گوید: ” تغییر در کابینه ترامپ، جهت‌گیری رئیس‌جمهوری آمریکا بر ضد ایران و برجام را تشدید کرده و احتمال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریمها را بالا برده است.

بعضی هم از افزایش احتمال برخورد نظامی با ایران صحبت می‌کنند. ترس از تنش نظامی و بازگشت تحریم‌ها، تقاضا برای ارز را بالا می برد، چون بعضی به فکر تبدیل دارایی‌ها به ارز و یا انتقال سرمایه‌هایشان به خارج از کشور می‌افتند.”

#حذف_دلار؛ راه‌حل یا پاک کردن صورت مساله

در این میان هشتگ #حذف_دلار هم بسیار واکنش‌برانگیز بوده است. راهکار حذف دلار در سالهای اخیر، نخستین بار به عنوان راهکاری برای شکستن تحریم‌ها از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه مطرح شد. حال بعضی از کاربران با به اوج رسیدن قیمت دلار، #حذف_دلار را برای پیشنهاد دادن راهکاری برای رهایی از مصائب دلار توییت می‌کنند. پیشنهادی که گویی خون مخالفانش را به جوش آورده است: