مقدمه

بسیار عجیب است که ما به کشوری برگردیم که پیش از این در آن زندگی و یا کار کرده‌ایم. در واقع هیچ ‌گاه این اتفاق نیافتاده است. تا امروز. هفته گذشته ما خانه موقت خود در ایران را ترک کرده و به پایگاه قدیمی خود یعنی گرجستان بازگشتیم. بازگشت به تفلیس بسیار نوستالژیک است. این شهر یکی از شهرهایی است که همیشه در حال تغییر و تحول است، اما گرچه چیزهای بسیاری در دو سال و نیم گذشته که اینجا را ترک کردیم تغییر کرده است همچنان انرژی و متمایز بودن آن که ما به آن عشق می‌ورزیم وجود دارد.

چرا تفلیس؟

چیزهایی زیاد برای دوست داشتن این شهر وجود دارد.

در نگاه اول تفلیس بسیار در هم و برهم است. شهر پر از ساختمان‌های نامنظم و سقف‌های زنگ زده است در حالی که همه بر روی یکدیگر خم شده‌اند و به نظر می‌رسد در حال سقوط بر روی یکدیگر هستند. اما در همین زمان، می‌توانید حمام‌ها و ساختمان‌های تاریخی را در کنار ساختمان‌های فوق مدرن و عجیب را در سراسر شهر پیدا کنید. با نگاهی دقیق‌تر، راه‌های سنگ‌فرش شده را خواهید دید که مملو از پاتوق‌های هنرمندان است و بارهای شراب و کافه‌های کوچک و راحت آنها را احاطه کرده‌اند. این شهر یکی از ترکیب‌های معدود تاریخ، هنر، فرهنگ و مدرنیته است.

اما تنها به حرف‌های من بسنده نکنید، به تازگی نشنال جئوگرافی تفلیس را به عنوان یکی از بهترین شهرهای اصیل در جهان معرفی کرده است.

گرجستان به سرعت در حال تبدیل شدن به یک مرکز اصلی برای گردشگری است، با داشتن رکوردی از گردشگران که هر سال به تعداد آنها اضافه می‌شود. تنها در سال ٢٠١٧، گرجستان پذیرای ٥/٣ میلیون گردشگر بود که نسبت به سال گذشته آن ٣٠ درصد افزایش پیدا کرده بودند، این بالاترین رقم در تاریخ این کشور بوده است. لونلی پلنت هم وارد این معرکه شده است و گرجستان را در میان لیست ١٠ کشوری که نباید در سال ٢٠١٨ از دست داد قرار داده است.

این مسئله در واقع کمی تاسف برانگیز است. ما همیشه باور داشتیم گرجستان یکی از کشورهای کمتر شناخته شده است، اما به نظر می‌رسد سرانجام مردم در حال توجه به آن هستند. اما علاوه بر نقاط دیدنی و زیبایی شناختی شهر، دلایل زیاد دیگری هم برای انتخاب گرجستان به عنوان خانه وجود دارد.

پی آسان برای پرداخت هزینه اجاره اتاق،‌ویلا و آپارتمان در سرتاسر دنیا در خدمت هم وطنان عزیز است، برای دریافت خدمات یک حساب ارزی باز کنید

زندگی به صرفه

در مقایسه با دیگر شهرهای اروپایی، زندگی در گرجستان بسیار به صرفه است. در نمودار هزینه‌های زندگی همیشه تفلیس به عنوان یکی از به صرفه‌ترین شهر‌ها در جهان قرار دارد، حتی زندگی در تفلیس از بعضی از شهرهای هند و آسیا نیز ارزانتر است. زندگی در تفلیس ٦٧ درصد ارزان‌تر از شهر من ملبورن است، اما برخلاف ملبورن قیمت کالاها و خدمات هر سال به صورت آهسته در حال افزایش نیست به طوری که یک روز متوجه شوید برای یک لاته مبلغ ٥٠/٤ دلار پرداخت می‌کنید.

همچنین بجز بر سر نرخ تاکسی بسیار کم پیش می‌آید که بر سر قیمت‌ها چانه بزنیم و همچنین تاکنون سرمان کلاه گذاشته نشده است.

غذا، هتل و هزینه تلفن در تفلیس بسیار ارزان است. اینجا هیچ چیزی وجود ندارد که مجبور شوید همه بودجه خود را به آن اختصاص دهید بجز اینکه بخواهید هر روز در دابل بی قهوه بخورید ( قهوه‌ای عالی اما با قیمت‌های بالا) تاکسی‌ها یکی از ارزانترین خدمات در گرجستان هستند اگرچه کمتر پیش می‌آید که راننده تاکسی‌ها انگلیسی صحبت کنند همیشه راهی برای رساندن پیام خود پیدا خواهید کرد. یک سواری معمولی حدود ٥ تا ١٠ لاری برابر با ٦/١ تا ٢٥/٣ یورو خواهد بود.

حتی خدمات غیر ضروری مثل مانیکور و پدیکور هم چند دلار هزینه خواهد داشت. کشوری که رسیدگی کردن به خود در آن ارزان تمام خواهد شد.

اینترنت با سرعت بسیار بالا

در ابتدا و میانه سالهای ٢٠٠٠ گرجستان شاهد یک انقلاب اینترنتی بود. کابل‌های فیبر نوری در سراسر کشور کار گذاشته شد حتی مناطق روستایی، و اکنون همه از اینترنت با سرعت زیاد بهره‌مند هستند. اینترنت رایگان در همه کافه‌ها، بارها و مکان‌های عمومی شهر موجود است. اینترنت به حدی خوب است که تقریبا همه کارها را می‌توان به صورت آنلاین انجام داد. بانکداری، درخواست‌های اقامت، کارهای اداری و چیزی که به تازگی کشف کردیم حتی مزایده زمین‌های دولتی همگی به صورت آنلاین و بدون مشکل صورت می‌گیرد.

اینترنت گوشی‌های همراه نیز به طرز قابل توجهی چشم‌گیر هستند. تنها بعد از چند دقیقه از ورود به فرودگاه در هفته گذشته در ساعت ٥ صبح توانستیم به یکی از اپراتورهای اصلی متصل شویم و اینترنت ٨ گیگابایتی به قیمت ٣٠ لاری در ماه دریافت کنیم (کمتر از ١٠ یورو).

گرجستان یکی از پیشرفته‌ترین و نوآورترین کشورها در جهان است.

آیا می‌دانستید که گرجستان یکی از آسانترین کشورها در جهان برای شروع کسب و کار است؟ این کشور به صورت متداوم در میان لیست ١٠ کشور بانک جهانی در رده‌بندی شروع کسب و کار قرار دارد دقیقا پایین‌تر از امریکا و انگلستان و بسیار بالاتر از استرالیا. این کشور یکی از ساده‌ترین کشورها برای باز کردن حساب بانکی است و نه فقط برای محلی‌ها. خارجی‌ها تنها باید همراه با پاسپورت به بانک مراجعه کنند و ٢٠ دقیقه بعد حساب بانکی خواهند داشت.

تنها خارجی‌ها از این فرصت‌ها استفاده نمی‌کنند بلکه محلی‌ها هم فرصت‌های خوبی بدست آورده‌اند. مردم گرجستان نه تنها دارای خلاقیت هستند بلکه بسیار کار آفرین می‌باشند. اما برای اینکه در رقابت باقی بمانند باید چیزی جدید و نوآورانه ارائه دهند که شاید توجیهی برای رستوران‌های بسیار جذاب، هتل‌ها و کسب و کارها در سراسر شهر باشد.

رومز هتل نمونه‌ای از یک نوآوری گرجستانی و تفکر رو به جلو کامل است. این هتل به تازگی به عنوان بهترین هتل برای ماندن در سال ٢٠١٨ انتخاب شد و پایین خیابانی که ما در حال حاضر در آن سکونت داریم قرار دارد. بار و رستوران این هتل جز گزینه‌های گرانتر محسوب می‌شوند، پس فقط در موقعیت‌های خاص به آنجا می‌رویم، اما این باعث نمی‌شود که رومز هتل یکی از مکان‌های مورد علاقه مردم شهر نباشد. امروزه نه یکی بلکه دو رومز هتل وجود دارد و رستوران‌های به روز با فضای خاص خود در شهر هستند. آنها همچنین پروژه جدید خود را با نام فابریکا آغاز کرده‌اند که یک کارخانه قدیمی پارچه است که به هاستل تبدیل خواهد شد و دارای فضای کار اشتراکی و کافه‌های جذاب و مغازه‌هایی برای فروش بهترین طراحی‌ها و هنر‌های افراد محلی خواهد بود.

هیچ کمبودی از خلاقیت در تفلیس نیست که باعث توجه کارآفرینان شده است و بقیه افراد هم مثل ما از نتیجه این همکاری‌ها راضی هستند.

مطالب پیشنهادی: