از درس گرفتن از گذشته میتوان آینده را بهتر ساخت؛

در اینجا ١٠ مشکل مهم صنعت انتقال وجه و پرداخت را در سال ٢٠١٥ خواهیم دید. این لیست برای آن تهیه شده است تا علاوه بر نشان دادن مشکلات سال ٢٠١٥، بتوان تحلیلی بر سال ٢٠١٦ و آنچه ممکن است رخ دهد داشته باشیم. این مشکلات به ترتیب اهمیت در فهرست قرار نگرفته‌اند. آنها بر اساس نظرات شخصی من و ایده‌هایی است که با همکارانم در شرکت و این صنعت مطرح کرده‌ام.

در ادامه به طور مختصر هر 10 مشکل را بیان کرده ایم و بعد از آن 4 مورد از آنها را به طور کامل توضیح داده ایم، و در مطلب بعدی 6 مورد بعدی را برای شما در سایت پی آسان قرار خواهیم داد.

لیست 10 مسئله مهم در صنعت انتقال وجه بین‌المللی

١.اگرچه حجم انتقال بین‌المللی پول و پرداخت به افزایش خود ادامه می‌دهد اما درصد افزایش آن آهسته شده است. ایالات متحده و اروپا شاهد افزایش حجم کلی بوده‌اند. پیش بینی می‌شود در سال ٢٠١٥، گردش انتقال وجه از ٦٠١ میلیارد دلار عبور کرده است.

٢. عدم ادامه بانک‌ها و کاهش ریسک همچنان یکی از مشکلات اصلی صنعت است. با این حال براین باور هستیم که تغییری کوچک در بازار رخ داده است و بانک‌های کوچک برای شرکت‌های این صنعت با وجود هزینه بالاتر و شرایط سختگیرانه شروع به باز کردن حساب‌های بانکی کرده‌اند.

٣. هزینه‌های خدمات صنعت برای عموم در طول این سال عموما ثابت بوده است بجز رشدی کوچک، اگرچه رقابت در تمامی کانال‌ها بسیار جدی است اما در بخش تبدیل ارز بیشتر کارمزدها است. افزایش ارزش دلار بر بازارها تاثیرگذار بوده است.

٤. خدمات پولی تلفن همراه در حال گسترش در جهان در حال توسعه است بویژه با کارکردهای جدید میان مرزی، یکپارچه‌سازی سیستم‌ها، توافقات و پیشرفت‌های قانونی در این صنعت. ما شاهد افزایش کاربرد محلی انتقال از طریق تلفن همراه بوده‌ایم.

٥.شرکت‌های پرداخت و انتقال پول بین‌المللی دیجیتال در حال افزایش سهم بازار خود هستند زیرا سرمایه‌گذاران و بانکداران به کانال‌های آنلاین و تلفن همراه ابراز علاقه می‌کنند. استفاده از این کانال‌ها در حال ایجاد یک شکاف دیجیتالی است در حالیکه کلاهبرداری و خدمات خرید مسائل اصلی پیشروی این صنعت هستند.

٦. رقابت دیجیتال در امریکا با ورود WorldRemit و TransferWise به این کشور شدت گرفت، در حالیکه وسترن یونیون در حال بازکردن کانال‌های آنلاین در اروپاست. سرمایه‌گذاران به ورود پول به این شرکت‌ها ادامه می‌دهند تا زمانی که برای ارائه سهام آنها در بورس آماده شوند.

٧. سال خوبی برای ادغام و خرید در این صنعت بود، با مهمترین خبری که از امریکا شنیده شد و آن قرارداد ٨٩٠ میلیون دلاری برای خرید Xoom توسط پی پال بود. همچنین Qiwi از خرید کانتکت و رپیدا خبر داد.

٨. خاورمیانه، نفت، جنگ و انتقال وجه: ادامه روند کاهش قیمت نفت انتقال وجه را تحت تاثیر قرار داده است. شاید این روند در سال ٢٠١٦ و بعد از آن ادامه داشته باشد. بحران پناهجویان  به دلیل جنگ بازار را در سال‌های آینده تحت تاثیر قرار خواهد داد.

٩. رشد خدمات P2B و B2B در این صنعت بخش پرداخت صنعت انتقال بین‌المللی پول و پرداخت را مهم‌تر و فعال‌تر کرده است، به صورت کلی خدمات جدید، ورودی‌های جدید و پیشنهادات جدید را به همراه داشته است.

١٠. بیت کوین به عنوان یک ابزار انتقال وجه، در حال حاضر توسط چند شرکت پیشرو به عنوان مکانیزمی برای رسیدن به توافق استفاده می‌شود، در حالیکه قبول کلی سیستم بلاک چین به عنوان یک ابتکار ویژه مسئله را به سمت مثبت تغییر داده است.

اگر درآمد ارزی در خارج از کشور دارید و یا دلار در خارج از کشور دارید که می خواهید آنرا به داخل انتقال دهید،‌ پی آسان با افتخار این خدمت را برای شما انجام می دهد. برای دریافت خدمات اینجا کلیک کنید.

مسئله 1:

1-اگرچه حجم انتقال بین‌المللی پول و پرداخت به افزایش خود ادامه می‌دهد اما درصد افزایش آن آهسته شده است. براساس گزارش‌های بانک جهانی و Knomad، در گزارش شماره ٢٥ میزان رشد انتقال وجه به کشورهای در حال توسعه نشان‌دهنده سقوط از ٣/٣ درصد در سال ٢٠١٤ به ٢ درصد در سال ٢٠١٥ است.

میزان رشد کندتر به صورت یکسان در همه جا رخ نداده است اگرچه کاهش جدی انتقال پول از روسیه و رشد کندتر در خاورمیانه به صورت ویژه متوسط جهانی را متاثر کرده است. هم امریکای لاتین و کشورهای حوزه کارائیب و هم جنوب آسیا شاهد افزایش‌های ٥ درصدی و بیشتر بوده‌اند.

باید توجه داشت ( در شماره ٣ به آن پرداخته می‌شود) که افزایش ارزش دلار نسبت به واحد پول در انتقال وجه کشورهای مبدا بویژه روبل روسیه باعث این کاهش رشد بوده است. ادامه بازسازی اقتصاد در امریکا و افزایش آرام فعالیت‌های اقتصادی غرب اروپا منجر به افزایش حجم کلی شده است. بیشتر انتقال‌دهندگان پول در امریکا رشدی بین ٥ تا ١٥ درصد را در سال ٢٠١٥ همراه با رشد در فعالیت‌های خود در اروپا را شاهد بودند.

فضا در ماه نوامبر در کنفرانس جهانی سال ٢٠١٥ در میامی منضبط بود زیرا بسیاری از کانال‌ها نشان‌دهنده افزایش حجم بودند. همراهی قیمت‌های با ثبات و تمرکز رقابت در بخش فورکس، انتقال‌دهندگان سنتی نسبت به سال ٢٠١٥ بیشتر از گذشته خوشبین بودند. برای سال‌های ٢٠١٦ تا ٢٠١٨ پیش‌بینی می‌شود اروپا و آسیای مرکزی بازگشت بزرگی را شاهد باشند اگر اقتصاد روسیه باثبات شود.

پیش‌بینی می‌شود در سال ٢٠١٥ جریان انتقال وجه جهانی از ٦٠١ میلیارد دلار عبور کند در حالیکه کشورهای در حال توسعه معادل ٤٣٥ دلار آن را دریافت کرده‌اند، شرق آسیا و پاسفیک و جنوب آسیا هرکدام نزدیک به ١٣٠ میلیارد دلار درحالیکه کشورهای امریکای لاتین نزدیک به ٧٠ میلیارد دلار دریافتی داشته‌اند. ٤٥٣ میلیارد دلار نزدیک به ٣ برابر میزان کمک‌های رسمی جهت توسعه است.

اما همانطور که همیشه گفته‌ایم، اندازه واقعی بازار انتقال وجه به همراه جریان‌های غیر ثبت شده در کانال‌های رسمی و غیر رسمی بدون شک بسیار بزرگتر است.

مسئله 2:

2-عدم استمرار بانک‌ها و عدم ریسک‌پذیری موسسات انتقال پول همچنان یکی از مشکلات اصلی این صنعت است، اما ما فکر می‌کنیم تغییرات کوچکی با توجه گزارش‌ها، قوانین و بیانیه‌ها صورت گرفته است که نشان از حرکت رو به جلو دارد، قدم‌های کوچک مثبت شاید در مقایسه با تعداد شرکت‌هایی که روابط کمی با بانک‌ها دارند یا اصولا رابطه‌ای ندارند چندان قابل توجه نباشد.

گزارش بانک جهانی با عنوان ” گزارش فعالیت‌های گروه ٢٠ در کاهش ریسک بازار انتقال وجه” که در نوامبر ٢٠١٥ چاپ شده است، باید توسط همه خوانده شود. در مجموع ١٣ دولت، ٢٥ بانک و ٨٢ موسسه انتقال وجه در این تحقیق شرکت کرده‌اند، و با وجود تعداد کم پاسخ‌ها (بویژه از سوی بانک‌ها) موسساتی که پاسخگو بوده‌اند از نظر سهم بازار قابل توجه هستند. یکی از جمله‌های کلیدی در این گزارش ” نه بانک‌ها و نه موسسات انتقال وجه فعالیت‌های خلاف قانون یا تحریم‌ها را یکی از ٥ دلیل اصلی بستن حساب ندانسته‌اند.”

در مورد اروپا، بخشنامه بازنگری شده خدمات پرداخت در نوامبر ٢٠١٥ چاپ شد، این بخشنامه دارای قانون بسیاری مهمی است که به بانک‌ها اخطار می‌دهد ” حساب‌های پرداخت مربوط به یک شی باید غیر تبعیض‌آمیز و براساس تناسب باشند” همچنین اضافه می‌کند که چنین دسترسی‌هایی باید به میزانی گسترده باشند که به موسسات پرداخت اجازه دهند خدمات پرداخت را به شیوه‌ای غیر قابل جلوگیری و کارآمد ارائه دهند.”

مسئله 3:

3-هزینه‌های خدمات صنعت برای عموم در طول این سال عموما ثابت بوده است بجز رشدی کوچک، اگرچه رقابت در تمامی کانال‌ها بسیار جدی است اما در بخش تبدیل ارز بیشتر کارمزدها است. افزایش ارزش دلار بر بازارها تاثیرگذار بوده است. براساس RPW هزینه جهانی متوسط ارسال وجه (شامل تمامی هزینه‌ها و کارمزدها) در سه ماهه دوم سال ٢٠١٥، ٦٨/٧ درصد بود که نسبت به سه ماهه ابتدایی سال ثابت بوده است.

گزارش توسعه و مهاجرت ٢٥، که توسط بانک جهانی و KNOMAD در اکتبر ٢٠١٥ منتشر شده است جدولی را نشان می‌دهد که ثبات در هزینه‌های انتقال ٢٠٠ دلار امریکا در سال ٢٠١٤ و ٢٠١٥ حفظ شده است. همانطور که گفته شده افزایش ارزش دلار بر هزینه‌های انتقال وجه تاثیر گذار است. این گزارش همچنین تحلیلی همراه با جزئیات را در مورد تاثیر افزایش ارزش دلار و پیامدهای آن بر انتقال وجه ارائه می‌کند: تاثیر رشد کند انتقال وجه که با دلار اندازه‌گیری می‌شود با افزایش ارزش دلار در برابر ارز کشورهای مبدا انتقال وجه ترکیب شده است.

هنگامی که تعرفه تبدیل ارز در کشور پرداخت کننده به صورت مداوم افزایش یابد، رقابت بر تعرفه تبدیل ارز و حجم ارسالی افزایش می‌یابد. گزارش در ادامه اضافه می‌کند که کاهش ارزش یورو (در حدود ٢٠ درصد) به دلیل کاهش دو درصدی رشد انتقال وجه به صورت دلار از خاورمیانه و شمال افریقا بوده است، کشورهایی که میزان قابل توجهی انتقال وجه از اروپا دریافت می‌کرده‌اند. کاهش ارزش یورو همچنین در انتقال وجه از کشورهای امریکای لاتین، کارائیب و صحرای افریقا به میزان بسیاری کمتری نیز تاثیر گذار بوده است.

جالب است که انتقال به آلبانی ٥/٢ درصد و به مارکش ٩/١٣ درصد کاهش داشته است در حالیکه انتقال به رومانی ٩/١ درصد افزایش نشان می‌دهد. با این حال اگر نرخ تبدیل ارز یورو به دلار مانند سه ماهه اول سال ٢٠١٤ ثابت می‌ماند، انتقال وجه در آلبانی ٢١ درصد، مراکش ٩/٦ درصد و رومانی ٤/٢٦ درصد افزایش می‌یافت.

مسئله 4:

4-خدمات پولی گوشی همراه در حال گسترش در کشورهای در حال توسعه است و امکان فعالیت فرا مرزی، یکپارچه‌سازی سیستم‌ها، همکاری و پیشرفت‌های قانون‌گذاری در این صنعت را ایجاد کرده ست. استفاده داخلی از خدمات انتقال تلفن همراه گسترش یافته است. موسسه جهانی سیستم‌های موبایل گزارش می‌دهد که صنعت پولی موبایل با بیش از ٢٥٠ میلیون خدمت پول تلفن همراه در ٩٠ کشور جهان به رشد جهانی خود ادامه می‌دهد.

همچنین بیش از ٢٠ موسسه حداقل ١ میلیون مشتری فعال انتقال وجه تلفن همراه را در ١٦ بازار به خود اختصاص داده‌اند، در حال حاضر بیش از حساب‌های بانکی حساب‌های موبایلی وجود دارد. استفاده از پول موبایل به تسلط خود بر بازار انتقال فرد به فرد داخلی ادامه می‌دهد. ارائه دهندگان پول تلفن همراه بخ سوی انتقال‌های سریع وجه به صورت بین‌المللی حرکت می‌کنند. در حالیکه بر روی امکان درون کارکردی کار می‌کنند شرکت‌ها پل‌های ارتباطی یا مراکز کنترل را میان موسسات انتقال پول و پیمانکاران انتقال وجه ایجاد کرده‌اند مانند Homesend و TransferTo که توسط مسترکارت راه اندازی شده‌اند.

در بازارهای ارسال، شرکت‌های انتقال پول آنلاین به ارائه‌دهندگان خدمات پولی تلفن همراه متصل شده‌اند و اگرچه موسسات سنتی انتقال پول نیز در حال افزایش ارائه خدمات خود هستند، محدودیت‌های فنی آنها می‌تواند در گسترش کانال‌های پخش برایشان مشکل آفرین شود. مدلهای جدید انتقال وجه در افریقای غربی و امریکای لاتین ( تیگو در پاراگوئه و السالوادور) بدون شک باعث رشد و توسعه خدمات انتقال وجه تلفن همراه خواهد شد. خبرهای مربوط به خدمات انتقال وجه از طریق تلفن همراه در میان تاثیر‌گذارترین پست‌های NextBillion بوده است.

پرداخت آنلاین در بسیاری از سایت های اینترنتی تنها با کارت های اعتباری / Credit Cards قابل انجام است. پی آسان با افتخار به کمک حساب های بانکی خود در کانادا و آمریکا این خدمات را به مشتریان عزیز پیشنهاد می‌دهد. برای سفارش اینجا کلیک کنید

مطالب پیشنهادی: